Elhunyt Tichon komáromi püspök, a Cseh földek és Szlovákia Ortodox Egyházának nyugalmazott főpapja

Tichon püspök 1948. január 9-én született Hollósy Tibor néven a Nógrád megyei Bocsárlapujtőn (ma Karancslapujtő). Budapest környékén nőtt fel, soknemzetiségű – magyar, német, szlovák, szerb – közegben. 1966-ban érettségizett a budapesti Szlovák Gimnáziumban. Sikeres egyetemi tanulmányainak köszönhetően közlekedési mérnöki diplomát szerzett. 1971-től a Magyar Államvasutaknál dolgozott. 1985-ben lett az ortodox egyház tagja. 1990-től 1993-ig olaszországi, németországi, lengyelországi ortodox kolostorokban volt novícius. 1993-ban tett szerzetesi fogadalmat a lengyelországi jabłecznai Szent Onufriosz kolostorban. Teológiai tanulmányait az eperjesi egyetem ortodox teológiai karán végezte, ahol 1998-ban szerzett diplomát. Diakónusi és papi szolgálatát Lengyelországban, illetve 1993 végétől Pozsonyban végezte, ahol a nyugat-szlovákiai ortodox egyházközségek esperesi tisztét is ellátta. 1999-től igumeni (apáti) rangban az újonnan alapított komáromi Istenszülő övének elhelyezése ünnepére szentelt kolostort vezette. Ebben a minőségében nagyon sokat tett a sok évszázados múlttal rendelkező egyházközség művészettörténeti és szellemi kincseinek méltó megőrzéséért, bemutatásáért. Nyaranta gyermektáborokat szervezett, ahol a gyerekek és fiatalok a pihenés mellett aktívan részt vettek a kolostor épületeinek felújításában. Könyvkiadással, missziós munkával foglalkozott, a komáromi egyházközség mellett ellátta a szerveződő nagyszombati (Trnava) ortodox közösség vezetését is. 2006-ban komáromi püspöki címmel az Eperjesi Egyházmegye vikáriusává választották, ebben a minőségében is kiemelkedő szervezői képességekről tett tanúbizonyságot. 2012-ben, Jan Holonič érsek halála után egy ideig ő irányította az eperjesi egyházmegyét. Az új érsek megválasztása után saját kérésére nyugállományba vonult, és a görögországi Krétán telepedett le, amelynek monostoraihoz, templomaihoz, lakóihoz sok éves szeretetteljes kapcsolat fűzte. Tichon püspök testvéri szeretettel viszonyult a magyarországi ortodox keresztényekhez is. Több alkalommal járt és szolgált Budapesten és Miskolcon, a komáromi kolostor ajtaja mindig nyitva állt a Magyarországról jött látogatók előtt. Isten nyugosztalja az elhunyt főpásztor lelkét! Könyvkiadással, missziós munkával foglalkozott, a komáromi egyházközség mellett ellátta a szerveződő nagyszombati (Trnava) ortodox közösség vezetését is. 2006-ban komáromi püspöki címmel az Eperjesi Egyházmegye vikáriusává választották, ebben a minőségében is kiemelkedő szervezői képességekről tett tanúbizonyságot. 2012-ben, Jan Holonič érsek halála után egy ideig ő irányította az eperjesi egyházmegyét. Az új érsek megválasztása után saját kérésére nyugállományba vonult, és a görögországi Krétán telepedett le, amelynek monostoraihoz, templomaihoz, lakóihoz sok éves szeretetteljes kapcsolat fűzte. Tichon püspök testvéri szeretettel viszonyult a magyarországi ortodox keresztényekhez is. Több alkalommal járt és szolgált Budapesten és Miskolcon, a komáromi kolostor ajtaja mindig nyitva állt a Magyarországról jött látogatók előtt. (Idézve a Magyar Orthodox Egyházmegye Facebookjának bejegyzéséből)

Meg kell említenünk, hogy Tichon püspök 1985-től 1990-ig (szerzetessé nyírása és püspökké szentelése előtt) a Budapesti Nagyboldogasszony Egyházközségünk aktív tagja volt.

Július 9-én, vasárnap, a Szent Liturgia után Halotti emlékszertartást végzünk Tichon püspök atyáért.

Isten nyugosztalja az elhunyt főpásztor lelkét!

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük